Technologiczny przełom roku

czyli z czym kończymy 2016, z czym zaczynamy 2017

Energie odnawialne

W 2016 roku energia odnawialna okazała się być w niektórych miejscach na świecie tańsza od tradycyjnych paliw kopalnych. Na razie to tylko wyjątkowe sytuacje, ale jeżeli w 2017 trend się utrzyma, to bardzo możliwe, że za kilka lat wszyscy będziemy już czerpali energię ze słońca, wiatru i wody. Nasza zielona planeta na pewno na tym zyska.
Na energie odnawialne stawiają w dużej mierze nowatorskie firmy technologiczne takie jak Google, Amazon, Facebook, Tesla, które potrzebują gigawatów energii do zasilania swoich serwerowni czy fabryk.
Akcje firm zajmujących się energią odnawialną wydają się więc być trafnym wyborem inwestycyjnym (aczkolwiek trzeba pamiętać, że na ceny energii wpływ ma nie tylko koszt jej wytworzenia, ale także międzynarodowa polityka).

Rozwój medycyny

2016 rok przejdzie do historii jako rok, w którym po raz pierwszy wykorzystano w badaniach klinicznych technologię CRISPR. Technologia ta pozwala edytować genom w bardzo posty i szybki sposób, dzięki czemu poszukiwanie nowych sposobów walki z rakiem czy chorobami o podłożu genetycznym może w przyszłym roku znacznie przyspieszyć.
Technologia CRISPR może też okazać się bardzo skuteczna przy tworzeniu nowych odmian roślin modyfikowanych genetycznie – zdrowszych, tańszych, trwalszych, etc. Tego typu produkcja może pomóc w podniesieniu jakości pożywienia w krajach rozwijających się, a to może zaowocować wzrostem zdrowia wśród najuboższych. Rok 2017 może być więc rokiem, w którym nauka pomoże ludzkości uporać się z wieloma problemami zdrowotnymi.

Rozwój sztucznej inteligencji

W branży komputerowej najciekawsze są ostatnio badania nad wykorzystaniem i rozwojem sztucznej inteligencji. Najgłośniej zrobiło się o AI (z angielskiego: artificial intelligence) w momencie, w którym Microsoft pozwolił swojej AI uczyć się od ludzi na dużą skalę i w przeciągu kilku godzin musiał swoją AI wyłączyć, gdyż ta stała się bardzo „agresywna” (nie zdając sobie oczywiście z tego sprawy). Ludzie szybko nauczyli ją postrzegać świat w sposób, w który chyba nie do końca chcielibyśmy, aby go widziała. W nawiązaniu do tego wydarzenia, czarne wizje takich sław jak Stephen Hawking, Bill Gates czy Elon Musk stają się dużo straszniejsze i niestety bardziej realne. Naukowcy starają się więc w tym momencie odpowiedzieć sobie na pytanie co możemy zrobić, aby przyszłe AI nam nie zagrażały. Rok 2017 będzie prawdopodobnie kolejnym rokiem rozwoju sztucznej inteligencji oraz rokiem pracy nad możliwościami jej poskramiania.

Rozwój transportu

W 2016 coraz częściej słyszało się o badaniach nad autonomicznymi pojazdami: samochodami, statkami, dronami, samolotami. Nastąpiło kilka ciekawych fuzji, zakupów oraz zmian w podejściu do samosterujących pojazdów. W tym momencie ponad kilkanaście firm z branży testuje już autonomiczne samochody, a UBER umożliwia nawet w kilku miastach przejechanie się takim samochodem wybranym klientom. Jednocześnie, w 2016 miał też miejsce pierwszy wypadek śmiertelny z udziałem autonomicznego samochodu co sprawiło, że świat zaczął się jeszcze uważniej przyglądać kwestiom bezpieczeństwa tego typu pojazdów.
W 2016 pojawiło się również coraz więcej konkretnych informacji o pojazdach elektrycznych. Już nie tylko Tesla stawia na elektryki, ale też większość gigantów motoryzacyjnych. Rozbudowuje się sieć stacji ładujących tego typu pojazdy oraz tanieją baterie do nich.
2017 prawdopodobnie okaże się rokiem, w którym w kolejnych miastach zaczną być testowane pojazdy autonomiczne, a świat coraz bardziej będzie się przerzucał na samochody elektryczne, które już teraz są w stanie przejechać kilkaset kilometrów na jednym ładowaniu.

Rok 2017 może być bardzo ciekawym rokiem w świecie technologicznym, możemy więc spokojnie usiąść w fotelu i, niczym na dobrym filmie, zacząć się zachwycać tym co nam przyniesie.


Szczęśliwego Roku 2017!

-*-*-

Jeżeli chcesz się ze mną skontaktować, napisz: